top of page

Co z tą federacją?

W niniejszym wpisie chciałbym się z Państwem podzielić kilkoma doświadczeniami z ostatnich miesięcy, w wyniku których z niepokojem patrzę na działalność Zarządu FMJD, czyli Międzynarodowej Federacji Warcabowej. Organizacji, która zrzesza ponad 70 krajowych federacji i jest wizytówką warcabów w świecie.


Mistrzostwa x2

Zakończenie Polish Open 2021, turnieju z cyklu Pucharu Świata. Pod koniec ceremonii dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i zapraszam za rok na kolejny turniej Polish Open, a także na Mistrzostwa Świata w grze szybkiej, których organizację PZWarc otrzymało od FMJD. Jakież było moje zdziwienie, kiedy po wszystkim podchodzi do mnie jeden z Holendrów ze słowami: "Jak to zapraszasz na Mistrzostwa Świata w grze szybkiej? Przecież my robimy ten turniej w Holandii. FMJD nam go przyznało, mamy już umowy podpisane z Burmistrzem". Okazało się, że faktycznie FMJD przyznało zawody rangi mistrzostw świata, najważniejszy rangą turniej w roku, !dwóm! organizatorom. W kalendarzu widniała już od dłuższego czasu Polska. Nie odpuściłem, zagramy u nas.


My się na coś umawialiśmy? Płać.

Sytuacja pandemiczna się uspokoiła. Można było znów grać na świecie, ale kalendarz był pusty. PZWarc został poproszony przez FMJD o organizację Mistrzostw Świata w grze szybkiej i błyskawicznej 2021 na sprecyzowanych warunkach, czyli zapłacie do FMJD 50% wpisowego z turniejów. Mistrzostwa się odbyły, przychodzi do rozliczeń, a FMJD... wzywa PZWarc do zapłaty 100% wpisowego! Na szczęście archiwizowałem wcześniejsze ustalenia i po dłuższej wymianie zdań stanęło na tym, co było dogadane.


Możesz sobie aplikować

Końcem lipca 2021 roku FMJD ogłosiło zbieranie aplikacji na turnieje rangi mistrzostw świata i pucharu świata w 2022 i 2023 roku. 1 sierpnia przesłałem aplikację ze zgłoszeniem chęci organizacji w Polsce kilku zawodów, między innymi Polish Open, mistrzostw świata w grze szybkiej i błyskawicznej czy mistrzostw świata weteranów. Stan rzeczy z pierwszymi wymienionymi już Państwo znacie, ale w temacie tego ostatniego nie otrzymałem żadnej informacji. Założyłem, że ten turniej przyznany został innej federacji krajowej, tymczasem... 10 lutego otrzymaliśmy kalendarz na 2022 rok z wykazem imprez FMJD, a przy pozycji mistrzostw weteranów - brak organizatora! Ponowiłem i doprecyzowałem swoje zgłoszenie 16 i 20 lutego, a także poprosiłem o decyzję w sprawię przyznania lub nie do dnia 13 marca. W odpowiedzi otrzymałem informację, że zarząd FMJD spotyka się w drugim tygodniu marca. Do dziś (24 marca) żadnej odpowiedzi...


Spokojnie, bez pośpiechu

Obecni przedstawiciele FMJD wielokrotnie wspominali o konieczności uregulowania współzawodnictwa osób niepełnosprawnych pod parasolem międzynarodowej federacji. I tak, z inicjatywy osób związanych ze środowiskiem, 6 lutego 2022 roku skierowałem do FMJD komunikat organizacyjny nowej sportowej inicjatywy dotyczącej zawodników słabowidzących i niewidomych na międzynarodowej arenie. 17 lutego otrzymałem maila z informacją, że podczas zebrania z dnia 8 lutego Zarząd zdecydował nie organizować tej inicjatywy w 2022 roku. 9 dni biuro FMJD przekazywało jedno czy dwa zdania. Abstrahując od tego czy jest to działanie z pełną premedytacją (tak osobiście przypuszczam), przypomnijmy, że biurowy mail FMJD obsługuje osoba pracująca za wynagrodzeniem, a nie na wolontariacie, jak ma to miejsce w przypadku PZWarc.


Quo vadis, FMJD?

Po kongresie FMJD w lipcu 2021 roku miałem nadzieję, że nowa władza realnie przyczyni się do rozwoju i wzrostu popularności warcabów na świecie, a przez to i w Polsce. Przytoczone powyżej sytuacje i kilka innych wylały mi jednak kubeł zimnej wody na głowę i dziś już takich złudzeń nie mam. Nie zbliżyliśmy się do FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) nawet o krok. Mam wrażenie, że dla obecnego Zarządu ważniejsze jest, żeby się zgadzało w tabelkach i bazach danych, niż żeby realnie działać i robić coś ponad.


147 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page